CO2-opslag voor de glastuinbouw
Beschrijving
Doel
Het doel van dit project is om een toegankelijk overzicht op te stellen van beschikbare CO₂-opslagmogelijkheden voor de glastuinbouw. Voor elke opslagmethode worden kengetallen weergegeven, zoals benodigde ruimte, opslagcapaciteit en zowel operationele (OPEX) als investeringskosten (CAPEX).
Projectbeschrijving
De huidige afhankelijkheid van fossiele brandstoffen voor CO₂-productie en stijgende energiekosten bedreigen de concurrentiepositie van de glastuinbouwsector. De (praktische) kennis over kosteneffectieve opslag is nog versnipperd of beperkt. Er is behoefte aan een helder overzicht en duidelijke kengetallen van de beschikbare op-slagmogelijkheden. Denk aan ruimtebeslag, opslagcapaciteit, kosten en eventueel energie-vraag. Aanvullend ligt er een optimalisatievraag om CO₂ op te slaan tijdens periodes met lage energieprijzen en in te zetten op gunstige momenten.
Het project bestaat uit drie werkpakketten:
- Overzicht van de belangrijkste technische en economische parameters van CO₂-opslagsystemen die relevant zijn voor de glastuinbouw
- Analyse van de verschillende opslagsystemen voor uiteenlopende bedrijfssituaties
- Projectmanagement en rapportage
Dit project wordt gefinancierd door het ministerie van LVVN.
| Projectnummer | 25114 |
| Startdatum | 01-06-2025 |
| Einddatum | 31-12-2025 |
| Afgerond | Nee |
| Budget | € 58.615 |
| Uitvoerder | Wageningen University & Research Business Unit Glastuinbouw ism TNO |