Minder NIR
Beschrijving
Wanneer de NIR-straling in de zomer buiten de kas kan worden gehouden kunnen de ramen langer dicht blijven (meer CO2-opname) en is in een gesloten kas 50% minder koeling nodig. Uitgangspunt hierbij is dat energieverlies in de wintermaanden zoveel mogelijk moet worden voorkomen. Dit werd in dit project onderzocht.
Resultaten
De volgende methodes zijn onderzocht:
- NIR-filterend kasdekmateriaal (onder andere glas met folie of coating): dit verhoogt de energievraag in de winter en bespaard dus geen energie; vooral interessant door de potentieel hogere productie in de zomer.
- NIR-filterend beweegbaar scherm in de kas: een dergelijk scherm is niet in staat om de kasluchttemperatuur en het gewastemperatuur in de zomer te verlagen en is dus niet nuttig.
- NIR-filterend beweegbaar scherm buiten de kas: kan de hogere productie in de zomer loskoppelen van een verhoogde energievraag in de winter.
Op de lange termijn is een schakelbare kasomhulling die zich aanpast aan de omstandigheden van dat moment het ideaal beeld. Op korte termijn is het nu al beschikbare NIR-filterend krijt zeker een stap in de juiste richting. Op middellange termijn is de ontwikkeling van een NIR-filterend kasdek en een NIR-filterend buitenscherm het meest perspectiefvol.
| Projectnummer | 12057 |
| Startdatum | 01-10-2004 |
| Einddatum | 15-09-2005 |
| Afgerond | Ja |
| Budget | € - |
| Uitvoerder | Wageningen University & Research, Business Unit Glastuinbouw |
| Document |
Eindrapport_12057.pdf
|